Olomoucký deník 1,1,2015

01.01.2015 13:33

Před vstupem do sálu kulturního domu Nadační dostávali diváci program hry Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka vytištěný na obálkách.

„Úplatky když tak dovnitř," žertoval Pavel Dorazil z Osvětové besedy Velká Bystřice. Komedie začala krátce poté, co Dětský divadelní spolek Meče a Přeslice dohrál svou ukázku z připravovaného Tajného deníku Přemysla Mouleho.

Příběh doktora Nováka autoři popisují jako naturalistické drama ze zubní ordinace.

„Je to samozřejmě komedie. Zubař Novák s kolegy v ordinaci uzavře sázku spočívající v tom, kdo je pracovitější. Nastává shánění pacientů, každý z doktorů se předhání, aby měl víc výkonů a tak dále," popisoval stručně krátce před začátkem další člen ochotnického souboru František Denk, který působí jako technik, osvětlovač, manažer i herec.

Divadelní silvestr ve Velké Bystřici

Diváci jako tvůrci i herci

Představení ozvláštňují dvě věci. První je divácké hlasování, kdy lidé v sále rozhodují, jak se bude děj dále vyvíjet. Herci se tak učí asi o půlstranu textu navíc, příběh se nicméně vychýlí jen drobně.

„Druhý bonus souvisí s tím, že doktory chtěli v souboru dělat všichni, ale pacienty nikdo. Na scéně je zubařské křeslo, máme vrtačku. Proto jako pacienty využíváme diváky. Přežijí všichni. Ostatně, jak se v textu říká, všichni herci prošli víkendovým stomatologickým kurzem," připomněl František Denk.

Soubor Osvětové besedy Velká Bystřice by mohl časem doplnit někdo z dětských herců. Ti si po pohádkách řekli o náročnější kus a nyní zkouší dramatizaci známé knihy Sue Townsendové Tajný deník Adriana Molea. Za zpracováním stojí František Denk.

„Její motivy jsem inspirativně převedl do českého prostředí. Psal jsem to na tělo jedinému chlapci, kterého máme v souboru. Potřeboval bych alespoň dva tři kluky, hledáme. Nemusí být vůbec z Bystřice. Pokud bude ochoten dojíždět z nějaké blízké vesnice, třeba z Olomouce, není problém," zavtipkoval.

Silvestra o půlnoci slaví každý

Kromě práce v ochotnickém divadle je František Denk spojený i s myšlenkou Divadelního silvestra s podtitulem Slavíme první.

„Přišel jsem na to, protože jsem se nudil. A když se nudím, vymýšlím takovéhle záležitosti. Proč je to v poledne? Silvestra o půlnoci slaví každý. Říkal jsem si: Vyhněme se návalu a oslavme to v poledne," zmínil. Hlavním důvodem je ale divadelní představení. I když se zhruba sto padesát lístků na čtvrteční akci rozebralo za měsíc, k večeru už by byla zájem o poznání menší.

Polední oslavy nového roku a společný přípitek v kulturním domě doprovázejí i vizuální efekty.

„Nejde o pyrotechniku. Jakožto divadelníci a komedianti máme lotosové květy, kde se zapálí svíčička a jak se to nahřeje, začne to vydávat hudbu. Pak máme papírové konfety… Říkáme tomu sálový ohňostroj," řekl technik.

 

Autor: Ondřej Zuntych

Zpět

Vyhledávání

OBVB© 2012 Všechna práva vyhrazena.